środa, 27 maja 2015

Personalizujemy


Dzieci mają to do siebie, że łatwo "wymieniają się" rzeczami. Nie rzadko zdarza się, że zamiast w swoich, wychodzą w butach rozmiar mniejszych lub większych, zakładają nie swoją kurtkę, bo tego dnia mieli akurat inną... Żeby ułatwić życie moim dzieciom w zakresie odnajdywania swoich rzeczy staram się dodać coś od siebie - tak jak w przypadku plecaka z decathlonu, którego mały "lifting" opisałam jakiś czas temu (PLECAK).

Kask

W szkole mojego synka trwa aktualnie akcja "rowerowy maj" i zaskakująco dużo dzieci ma ten sam kask - postanowiłam spersonalizować kask mojego synka, aby ułatwić mu odnalezienie swojego, wśród całej masy jednakowych.

Wspólnie z synkiem wybraliśmy wzór, który umieścimy na kasku. Zdecydowaliśmy się na wizerunek jednego z bohaterów serii lego ninjago.

Pozostało nanieść wzór na kask. Rozpoczęłam od przerysowania wzoru za pomocą niezmywalnego mazaka do podpisywania płyt.
Następnie wypełniłam poszczególne elementy wzoru konturówkami do szkła i ceramiki w odpowiednich kolorach. Ostatnim etapem było uwypuklenie konturów przy użyciu czarnej konturówki. Tak powstały wzór jest nie tylko oryginalny i jak sądzę efektowny, ale i trwały - odporny na warunki atmosferyczne.

wtorek, 26 maja 2015

Naszyjnik na hawajską imprezę

Mój synek wybiera się na urodzinki, w stylu hawajskim. Nieodzownym elementem hawajskiego stroju jest naszyjnik. Postanowiliśmy więc wykonać go razem.

W pierwszej wersji, miał powstać z bibuły, ale jak wiadomo, z dziećmi różnie bywa, a bibuła choć jest bardzo wdzięcznym materiałem potrafi farbować. Wystarczyłoby więc trochę wody czy soku i byłoby nie tylko po naszyjniku, ale i ubrania mogłyby ucierpieć.




Postanowiłam więc wykorzystać skrawki materiałów - filetowego tiulu - w każdym razie 100% poliester (na wyprzedaży w ikea 1,00zł za 1m ) i kolorowego (http://www.leroymerlin.pl/dekoracja-okien/tkaniny) oraz kremowego materiału który pozostał po przycięciu rolety okiennej.
Z materiałów tych wycięłam kwiatki. Żeby poszło szybciej materiał złożyłam kilkukrotnie, spięłam szpilkami, rozrysowałam luźny wzór kwiatków (średnica kwiatka ok 5 - 7 cm) i wycięła. Do wycięcia kwiatków zużyłam kawałek rolety o wymiarach 130 x 20 cm oraz 2 kawałki tiulu 50 x 30 cm. Kwiatki z tiulu opaliłam za pomocą zapalniczki, by materiał się nie strzępił.
Pozostało już tylko nawlec wieniec. Na kawałek muliny nawlekałam kolejno kwiatek z rolety, następnie tiulu, a pomiędzy kolejnymi parami kwiatków umieszczałam kawałki kolorowych słomek (przyciętych na długość ok 1 cm). Dzięki temu wieniec stał się bardziej trójwymiarowy nie tracąc na lekkości.










poniedziałek, 18 maja 2015

Niedrapki


Kolejnym elementem wyprawki dla malucha są niedrapki.

Szybki i prosty projekt, a jak przydatny.



Rozpoczynamy od wycięcia z podwójnie złożonego materiału głównego elementu. Niedrapki muszą być dwie element wycinamy więc dwukrotnie. Następnie wycinamy dwa prostokąty na mankiety. 
Dłuższy bok prostokąta powinien by o około 2 cm od podstawy głównego elementu, zaś szerokość zależy od tego jak szeroki mankiet chcemy uzyskać, optymalnie 3 - 4 cm.


Mankiet zszywamy wzdłuż krótszego boku, wywijamy na prawą stronę i składamy na pół.

Główny element zszywamy wzdłuż krawędzi i dwie podstawowe części mamy gotowe. 
Pozostaje już tylko zszyć je ze sobą. W tym celu przewracamy element główny na prawą stronę i układamy wewnątrz mankietu. Mankiet przyszywamy i niedrapki gotowe.





"Szyjak"

Czyli po prostu komin

W związku z tym, iż został mi jeszcze materiał, postanowiłam dorobić do kompletu do czapeczki, komin dla malucha (taki 0-6 miesięcy). 
Potrzebne będą dwa kawałki materiału (stretch lub elastyczny jersey) o wymiarach 30 x 15 cm. Niestety zabrakło mi czerwonego stretchu, aby wyciąć taki fragment z całości, dlatego też czerwona część komina zszyta została z pasków materiału o szerokości około 6-10 cm.




Wykonanie jest bardzo proste, a mianowicie najpierw zszywamy ze sobą dłuższe krawędzie obu materiałów. Uzyskujemy w ten sposób tunel, który należy przewrócić na prawą stronę. Tunel składamy na pół, prawą do prawej i zszywamy po okręgu. Pozostały otwór najlepiej zszyć ręcznie.

Poza czerwonym tunelem, wykonałam również, pasujący do pierwszej czapeczki, różowy. Tym razem w całości ze skrawków.



niedziela, 17 maja 2015

Czapeczka - wariacje

Niedawno pokazałam jak zrobić wiązaną czapeczkę dla niemowlaka. Myślę, że mimo iż była to pierwsza próba, projekt można uznać za udany. Postanowiłam więc zrobić jeszcze kilka czapeczek. Jednak cała różowa czapeczka wydała mi się mało efektowna, może trochę nudna. Postanowiłam więc wykorzystać świeżo upolowane na promocji w craftoholic'u materiały oraz resztki materiałów, które pozostały z innych projektów i stworzyć coś ciekawszego, bardziej urozmaiconego




Według projektu poprzedniego powstały więc następujące, tym razem bardziej kolorowe i nieco większe czapeczki:

Druga wariacja, oprócz zmiany kolorystycznej, polegała na wykonaniu wywijanego mankietu przy "uszkach".

Zatem wariacja krok po kroku.


Formę wyjściową stanowił ten sam wykrój, z tym że tym razem układamy element A na elemencie B. Oba elementy nakładają się na odcinku 1,5 cm. Potrzebny nam będzie wycięty z podwójnie złożonego materiału element AB oraz wycięty dwukrotnie z podwójnie złożonego materiału element B (lub wycięty z jednego kawałka złożonego względem wykroju B wzdłuż i w poprzek).

Jeśli czapeczka miałaby być wiązana, potrzebne będą również paski materiału o szerokości ok 1,5 - 2 cm i długości 15 - 20 cm na sznureczki. Wykonanie czapeczki rozpoczynamy od zszycia zaszewek górnej części czapeczki.


Następnie zszywamy cały górny szew i część AB mamy gotową. Mankiet czapeczki zszywamy lewa do lewej wzdłuż dłuższego boku od strony bez "uszek". Krok ten pomijamy, jeśli fragment B został wycięty w całości z jednego kawałka materiału. 

Następnie zszywamy boczny szew i mankiet gotowy.  

Mankiet przewracamy na prawą stronę i składamy na pół. Górną część czapeczki również przewracamy na prawą stronę i do środka wkładamy mankiet.
Zszywamy rozpoczynając od szwu z tyłu czapeczki. Gdy obie części są już połączone wystarczy tylko wywinąć mankiet i czapeczka gotowa.

Jeśli czapeczka ma być wiązana, pomiędzy warstwy górną czapeczki i mankiet wkładamy sznureczki i dopiero wtedy zszywamy.


Bransoletka z danymi


Coraz ładniejsza pogoda zachęca do spędzania jak największej ilości czasu na dworze. Może plac zabaw, zoo lub park. Co jednak, jeśli maluch jest niesforny i w ciągu sekundy potrafi zniknąć z oczu?
Warto wyposażyć go w numer telefonu do rodziców, ale gdzie go umieścić?
Rozwiązaniem może być bransoletka z danymi. Do tej pory wykonałam kilka różnych, ale najlepiej, jeśli chodzi o wygodę noszenia, sprawdziły się te, których wykonanie opiszę poniżej.
Ważne jest, aby dziecko chętnie nosiło swoją bransoletkę i pamiętało o niej, no i oczywiście, żeby zamieszczone na niej dane były bezpieczne i odporne, np. na wodę.

Do swoich bransoletek wykorzystuję tasiemki, głownie bawełniane (z motywem, który odpowiada dziecku) oraz kawałki materiału. Tu świetnie sprawdza się również gotowa lamówka. Ostatnim potrzebnym elementem jest kawałeczek gumki.
Długość bransoletki dostosowujemy do obwodu nadgarstka dziecka. Bransoletka będzie wkładana, ale na gumkę, w związku z czym, wystarczy aby tasiemka i materiał były tej samej długości, co obwód nadgarstka dziecka, plus 0,5 - 1 cm na szwy z obu stron. Do tego kawałek gumki o 4 cm długości.
Mój obecny projekt zakłada, iż dane dziecka zostaną umieszczone na wewnętrznej stronie bransoletki, tj. stronie wykonanej z materiału/lamówki, dobrze więc, aby materiał ten był dosyć jasny i oczywiście dopasowany do koloru tasiemki.
Przyciętą i przypaloną na końcach tasiemkę układamy na lamówce (bądź materiale złożonym jak lamówka). Lamówka powinna być szerokości tasiemki lub minimalnie szersza. W przypadku gdyby to tasiemka była szersza, ze względu na jej wykończenie, istnieje ryzyko powstania obtarć na nadgarstku malucha.
Końce tasiemki i lamówki zakładany do środka, a pomiędzy wkładamy gumkę. Łatwiej zszyć bransoletkę, jeśli gumka jest 2 - 3 mm węższa od tasiemki/lamówki.
Zaczynamy od przeszycia górnego i dolnego brzegu bransoletki. Na jednym z końców pozostawiamy niezszyty fragment długości 1 cm. Drugi koniec zszywamy, uważając by gumka została dobrze wszyta. Następnie zakładamy do wewnątrz końce tasiemki i lamówki do wewnątrz z drugiej strony bransoletki, wkładamy gumkę i zszywamy.
W ten sposób mamy już nie mal gotową bransoletkę, wystarczy umieścić po wewnętrznej stronie dane dziecka. Ja wypisałam je za pomocą niespieralnego mazaka do tkanin (www.szal-art.pl/pentel-czarny-marker-do-tkanin).
Inna metodą, na pewno znacznie bardziej pracochłonną, ale równie dobrą jest wyszycie danych na lamówce, jeszcze przed zszyciem bransoletki.









sobota, 16 maja 2015

Czapeczka dla niemowlaka


Przy kompletowaniu wyprawki dla mojego maluszka, okazało się, iż zaginęły mi wszystkie wiązane czapeczki, postanowiłam zatem wykonać kilka.


Na podstawie czapeczek niewiązanych, które mi się ostały przygotowałam wzór. Czapeczka będzie wiązana i z małymi "uszkami".
Do wykonania czapeczki potrzebny będzie w miarę elastyczny materiał np. stretch bawełniany. Na podstawie wzoru wycinamy 1 podwójnie złożony element A oraz 2 podwójnie złożone elementy B (miejsca złożenia zaznaczone zostały na czerwono), a także dwa paski materiału o wymiarach 2 cm x 20 cm na sznureczki do wiązania.
Szycie czapeczki rozpoczynamy do przygotowania sznureczków. W tym celu zszywamy wzdłuż oraz na jednym z końców paski materiału, a następnie przewracamy je na prawą stronę.
Części B układamy jedna na drugiej prawą strona do wewnątrz. Pomiędzy umieszczamy sznureczki, tak by znalazły się one na wysokości "uszek". Sznureczki mogą wystawać poza obręb części B. Dzięki temu, będziemy mieli gwarancję, że nie wysuną się podczas wszywania.
Tak ułożone elementy zszywamy od strony "uszek". Zszyty element rozkładamy na płasko, a następnie składamy w poprzek i zszywamy boczny szew, tak by znalazł się wewnątrz dwóch warstwa materiału.

W ten sposób powstała nam dolna część czapeczki.
Górną część czapeczki stworzy element A. Rozpoczynamy o zszycia zaszewek. Istnieją dwie szkoły, tj. fragmenty w kształcie litery V można wyciąć i zszyć brzegi lub po prostu przeszyć i pozostawić wewnątrz czapeczki.
Ja postanowiłam nie odcinać materiału. Przy takim sposobie wykonania zaszewek ważne jest, aby przed zszyciem głównego szwu czapeczki zaszewki rozłożyć w różne strony. Pozostało nam już tylko zszycie górnej i dolnej części czapeczki. Aby czapeczka wyglądała estetycznie rozpoczynamy w miejscu szwu górnej i dolnej części, który powinien znaleźć się w tylnej części czapeczki. Teraz wystarczy obrócić czapeczkę na prawą stronę i gotowe.



piątek, 1 maja 2015

Wykorzystujemy resztki


Chusteczka dla malucha

Po uszyciu poszewek na poduszkę do karmienia zostały mi kawałki materiału o fantastycznym kształcie, które postanowiłam wykorzystać do uszycia chusteczek, tym razem bardziej dziewczęcych i wiązanych.
Zasada szycia jest dokładnie taka sama jak w przypadku poprzednich chusteczek, z tymże aby dało się przewrócić chusteczkę na prawą stronę należy pozostawić otwór w innym miejscu niż na końcu np. na dole chusteczki. Ze względu na ilość materiału chusteczka polarowo-flanelowa jest wiązana, zaś w kropeczki, jako że boczne paski wyszły znacznie szersze, na rzep. Chusteczki ze względu na swoją wielkość są przeznaczone dla mniejszego - rocznego dziecka.





Poduszka do karmienia

Poprzednio nie miałam, tym razem uznałam, że może się przydać - poduszka do karmienia. Niestety okazała się dość wbrew pozorom droga, nawet ponad 100 zł.


Postanowiłam więc zrobić ją sama. Wymiary znalazłam na stronie jednego ze sklepów (25x45x70 cm). Na tej podstawie rozrysowałam sobie wzór na papierze.


Poduszka do karmienia - tutorial

Rozpoczęłam od odrysowania wzoru na materiale - kremowej bawełnie. Aby łatwiej było wyciąć kształt, złożyłam materiał na pół, a następnie znów na pół. Odrysowałam jedną połowę i wycięłam, uzyskując w ten sposób dwa jednakowe elementy.


  
Zszyłam poduszkę pozostawiając otwór na wypchanie. Przewróciłam poduszkę na prawą stronę i przystąpiłam do wypychania. Jako wypełnienie użyłam silikonowych kulek (zakupione na allegro.pl). To samo wypełnienie można również znaleźć w poduszkach. Świetnie nadają się poduszki ikea www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60262193/ - do wypełnienia poduszki do karmienia potrzebne są 2-3 poduszki ikea.
Oczywiście im mniej wypełnienia, tym bardziej miękka jest poduszka.
Wypełnioną poduszkę zszywamy, ja zrobiłam to ręcznie. 
Poduszka wypełniona kulkami silikonowymi ma tą niebywałą zaletę, że można ją prać w całości. Zdecydowałam się jednak uszyć również poszewki na poduszkę.

Poszewka - krok po kroku


Zdecydowałam się uszyć 2 pokrowce. Jeden aksamitny, drugi polar minky + flanela. Do wykonania poszewki wykorzystałam ten sam wzór, który przygotowałam dla poduszki, jednak aby można było ją zakładać i zdejmować przygotowałam miejsce na otwór. W przypadku poduszki wykonanej z dwóch różnych materiałów otwór zdecydowałam się umieścić po stronie flaneli. Podobnie jak w przypadku samej poduszki przygotowałam dwa kawałki materiału w kształcie fasolki. Następnie jedną stronę przycięłam zgodnie zgodnie z rysunkiem (kolor czerwony). Dodatkowo przycięłam drugą część zakładki (kolor zielony na rysunku). Oba kawałki podłożyłam.


 Aby zszyć poszewkę materiał należy ułożyć następująco, prawą stroną do góry jedna strona poszewki (cała fasolka), a następnie prawą stroną do dołu, najpierw większa na następnie mniejsza część. Tak ułożone części zszywamy i poszewka gotowa.